Happy St. Patrick’s Day- 18.03.2019

          Dzień Św. Patryka obchodzony jest 17 marca.  W naszej placówce postanowiliśmy uczcić ten dzień w poniedziałkowy poranek 18 marca. Święto to jest od wieków obchodzone w Irlandii, gdzie właśnie to św. Patryk jest patronem tego kraju. Tradycja obchodów dnia tego świętego coraz bardziej zyskuje na popularności i na dziś dzień czczona jest w wielu krajach europejskich, oczywiście nie z takim rozmachem jak w Irlandii.

Czym tak się zasłużył św. Patryk, że dzień jego śmierci stał się nawet świętem o charakterze religijno-państwowym w Irlandii? Otóż legenda głosi, że sprowadził chrześcijaństwo na wyspę, spopularyzował koniczynę i uwolnił Irlandię od węży.  Prawda jest taka, że Św. Patryk nie był Irlandczykiem lecz Brytem. Legenda głosi, że będąc nastolatkiem został porwany przez wikingów do niewoli w Irlandii, gdzie miał wypasać owce. Bardzo długo się modlił o wyrwanie z niewoli. Kiedy nawrócił się uciekł z powrotem do Anglii. Tam został księdzem i zaczął nawracać pogańskich Celtów na chrześcijaństwo. Mówi się, że św. Patryk przy pomocy koniczyny, wyjaśnił jedność Trójcy Przenajświętszej (Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty). Celtowie wierzyli, że każdy listek koniczyny ma znaczenie, więc użycie rośliny do nauki o religii był fantastycznym pomysłem. Św. Patryk założył kilka kościołów, szkół i klasztorów, a koniczyna i jej zielony kolor stały się powszechnie znanym symbolem.

W Irlandii 17 marca odbywają się huczne parady gdzie wszyscy wystrojeni w zielone stroje czczą pamięć świętego i Ich narodową tradycję.

W ŚDS Działdowo uczestnicy mieli również okazję obchodzić dzień Św. Patryka lecz nie podczas transparentnych parad natomiast z zielonym akcentem. W pierwszej części poznaliśmy historię życia św. Patryka oraz Irlandii, na podstawie której później został przeprowadzony konkurs wiedzy o Świętym. Nie zabrakło również przepysznego poczęstunku, którym były wymyślne zielone naleśniki oraz zielone napoje. Warto też wspomnieć, że każdy z uczestników stanął na wysokości zadania i przygotował na ten dzień zielony element swojego stroju. Całość dopełniały wcześniej przygotowane gadżety przez uczestników ŚDS w tematyce święta Św.Patryka. W wspaniałej atmosferze czas minął nam błyskawicznie, pozostało nam wznieść toast po Irlandzku: Beannachtaí na Féile Pádraig duit! I już teraz planować kolejne spotkanie w dniu Św. Patryka🍀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *